Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna www.Aktywna Demokracja.fora.pl
idea aktywnej demokracji zwiazanej z dobrem wspólnym
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niezbędne zmiany obecnego systemu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna -> PROMOCJA IDEI DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Jędrzejewski
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto 13:48, 16 Kwi 2013    Temat postu: Niezbędne zmiany obecnego systemu

Zastąpienie „władzy przedstawicieli” „władzą obywateli” to zadanie wyjątkowe. Priorytetową sprawą zmiany systemu politycznego jest przekonanie większości, że taka zmiana jest dla nich niezbędna i bezpieczna. Nie ma szans nauczyć i przekonać większości obywateli do idei DB w ogólnodostępnych mediach. Są one w rękach przeciwników DB. Szansą na zainteresowanie oraz przekonanie do jej zalet obywateli jest jedynie stworzenie warunków praktycznej nauki obywateli DB. Taką naukę trzeba rozpocząć w małych ojczyznach. Tą drogą nauczyli się jej Szwajcarzy.

Krok 1. Nowelizacja ustawy o referendum lokalnym
polegająca na tym, że w sytuacji gdy:
 nie ma zgody pomiędzy organem wykonawczym gminy (wójtem, burmistrzem, prezydentem) a ustawodawczym tj radą gminy
 lub jeśli decyzja rady gminy ma poparcie niewielkiej większości a minimum 30% radnych opozycji ma konkurencyjny projekt
to sędzią rozstrzygającym które rozwiązanie przyjąć jest suweren tj. mieszkańcy. Organizowane jest lokalne referendum którego wynik jest wiążący niezależnie od frekwencji. [link widoczny dla zalogowanych]

Potrzebę takiej nowelizacji łatwo uzasadnić. Dlaczego wszystkie decyzje nas dotyczące ma przez całą kadencje podejmować „grupa trzymająca władzę”, mająca niewielką przewagę liczebną i silnego przywódcę trzymającego twardą ręką dyscyplinę głosowania? Grupa minimum 30% naszych przedstawicieli może mieć interesujące kontr propozycje rozwiązania naszych problemów. Dlaczego my obywatele nie możemy się nad tym zastanowić i podjąć decyzję który projekt przyjąć do realizacji? My obywatele będziemy ponosić konsekwencje tej decyzji.

Krok 2. Nowelizacja ustawy o referendum powszechnym
analogiczna jak ta o zasięgu lokalnym. (Krok 1)
Jeśli w parlamencie lub zgromadzeniu narodowym w głosowaniu nad jakimś projektem ustawy większość uzyskuje niewielką (np. 20%) przewagę nad opozycją wetującą ten projekt to powinna mieć ona prawo swoje NIE poddać do rozstrzygnięcia obywatelom. Takie prawo opozycji doprowadziło w Szwajcarii 50 lat temu do zawiązania przez 4 największe ugrupowania polityczne bardzo wielkiej koalicji zwanej „magiczną formułą”. Koalicja ta obowiązuje do dzisiaj. Nie ma co 4 lata zmiany rządu. Politycy największych ugrupowań politycznych wspólnie poszukują kompromisowych rozwiązań. Potrafią również podejmować niepopularne i długofalowe inwestycje bo nie grozi im to porażką w najbliższych wyborach.

Taką nowelizację mogą zaakceptować politycy niezależni i opozycji. Daje im realne szansę na przeprowadzenie swoich konstruktywnych projektów politycznych.

Krok 3. Przygotować projekt nowelizacji prawa i wprowadzić w życie projekt regulujący powołanie organu państwowego dla weryfikacji obywatelskich inicjatyw ustawodawczych.
Demokracja bezpośrednia oznacza, że większość obywateli, określana przez niektórych polityków pejoratywnie „ciemnym ludem”, ma realne prawo weta wszelkich decyzji swoich przedstawicieli oraz ustawowej i konstytucyjnej inicjatywy obywatelskiej. Wszelkie mniejszości obawiają się takiej „dyktatury większości”. Boją się, że obywatele nie są wystarczająco „dorośli”, że w swoich decyzjach będą kierować się egoizmem i będą narzucać swoje rozwiązania nie licząc się z interesami mniejszości. Ich decyzje nie będą rozsądne lecz roszczeniowe krótkowzroczne. Jeśli nie będą miały pewnej gwarancji, że nic złego im nie grozi od strony „ludu” nigdy DB nie zaakceptują. Szczególnie muszą mieć taką gwarancję mniejszości „bogaczy” oraz wyznaniowe.

Problem gwarancji ochrony bezpieczeństwa mniejszości w warunkach władzy większości to podstawowa słabość demokracji bezpośredniej. Z tym problemem borykają się również pionierzy DB Helweci. Jeśli chcemy mieć w naszym kraju rządy ludu to musimy na wstępie „na kamiennych tablicach” wykuć wykaz wyjątków, których nie wolno poddawać głosowaniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna -> PROMOCJA IDEI DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin