Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna www.Aktywna Demokracja.fora.pl
idea aktywnej demokracji zwiazanej z dobrem wspólnym
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

DB o informatyzacji administracji publicznej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna -> INFORMATYZACJA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Jędrzejewski
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią 18:27, 10 Maj 2013    Temat postu: DB o informatyzacji administracji publicznej

Idea e-government dotyczy stosowania technologii informatycznych w administracji publicznej. Pod względem informatyzacji naszych urzędów nadal jesteśmy w końcówce Europy (wg danych Komisji Europejskiej). Jeszcze w 2006 roku, za nami znajdowała się jedynie Łotwa i Słowacja. Najsłabszy stopień informatyzacji odnotowują gminy. W tej jednostce administracji najbliższej fizycznie obywatelowi, najtrudniejsze jest złożenie jakiegokolwiek wniosku bez wychodzenia z domu.

Z informatyzacji urzędów płynie wiele korzyści. Podniesiona zostaje jakość usług, ograniczane są niepotrzebne wydatki (na pisma oraz pocztę), zwiększa się wydajność urzędów (mogą odbierać wnioski 24 godziny na dobę), poprawiony zostaje dostęp usług dla osób niepełnosprawnych, a ponadto realizacja usług poprzez zautomatyzowany system zwiększa przejrzystość administracji i ogranicza czynniki korupcyjne. Zwiększa się także zaufanie do administracji ze względu na formalne przejście do podejścia przedmiotowego. Istotny jest wyłącznie cel usługi a nie osoba, która ją świadczy.

Dlatego Partia Demokracja Bezpośrednia rozszerzy obowiązki urzędów w zakresie wdrażania oraz stosowania systemów informatycznych. Proces przebudowy administracji rozpocznie od gmin wiejskich poprzez realizację programu E-gmina. Pozytywnie na wdrożenie idei e-government wpłynie także powszechne zastosowanie systemu elektronicznego głosowania. System taki umożliwi bowiem łatwe i tanie składanie elektronicznych podpisów co może okazać się kluczowe dla informatyzacji administracji publicznej i budowania zaufania dla elektronicznych systemów wśród obywateli.

Natomiast dla celów zwiększenia bezpieczeństwa elektronicznego głosowania wprowadzone zostaną dla obywateli elektroniczne dowody osobiste. Dowód taki będzie dokumentem tożsamości obywatela zintegrowanym z innymi pożytecznymi funkcjami. Obywatel będzie mógł z jego pomocą nie tylko oddać ważny głos w wyborach, lecz nawet zarejestrować się u lekarza czy korzystać z komunikacji miejskiej. Dokument ten będzie także pełnił funkcje karty płatniczej i zawierać będzie podstawowe szkolenia jakie przeszedł obywatel – np. prawo jazdy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Jędrzejewski
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią 18:32, 10 Maj 2013    Temat postu:

Gospodarka cyfrowa w Europie rośnie w siłę - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu dotyczącego konkurencyjności Europy w dziedzinie technologii cyfrowych. Natomiast Polska wciąż pozostaje daleko w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej, zajmując ostatnie miejsca w rankingach dotyczących wykorzystania technologii informatycznych.
Polska podejmuje jednak aktywne działania w ramach "Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013". W ramach tych działań w 2009 roku zostało uaktualnione prawo telekomunikacyjne, uproszczono też procedury finansowania inwestycji w technologie teleinformatyczne.

W całej Europie z Internetu korzysta regularnie ok. 60 proc. populacji, z czego 48 proc. nawet codziennie. W Polsce natomiast pomimo ciągłego wzrostu w ciągu ostatnich lat, odsetek osób korzystających z Internetu jest wciąż stosunkowo niski w porównaniu do średniej unijnej. W 2009 roku w Polsce regularnie korzystało z Internetu 52 proc. populacji (w roku 2008 – 44 proc.), a codziennie 39 proc. (w 2008 – 32 proc.). Mimo to nadal wysoki jest odsetek osób, które nigdy nie korzystały z Internetu – w 2009 roku było to 39 proc. Polaków (w 2008 – 44 proc.).

KLIKNIJ, ABY POWIEKSZYĆ
fot. mat. prasowe

Korzystanie z usług internetowych pozostaje na stosunkowo niskim poziomie. Przykładowo z bankowości internetowej w 2009 roku korzystało 21 proc. populacji (średnia europejska to 32 proc.), pracy w sieci szukało 9 proc. Polaków (średnia europejska to 15 proc.), a internetowe wydania gazet i czasopism czytało 18 proc. Polaków (31 proc. Europejczyków). W 2009 roku 23 proc. Polaków zamawiało towary i usługi przez Internet (średnia w Europie 37 proc.), ale tylko 2 proc. przeprowadzało transakcje z podmiotami z innych państw UE.

W 2009 r. unijny rynek dostępu szerokopasmowego po raz kolejny okazał się największym na świecie. Niemal jedna czwarta obywateli UE (24,8%) posiada stacjonarne łącze szerokopasmowe. W Polsce zaledwie 13,5 proc., co plasuje nasz kraj w ostatniej trójce wśród krajów Unii Europejskiej. Mimo to odsetek gospodarstw domowych z dostępem do Internetu wzrósł w Polsce z 48 proc. w roku 2008 do 59 proc. w roku 2009. Aż 86 proc. gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu ma abonament na Internet szerokopasmowy ( w 2008 roku było to 79 proc.) Dostęp do Internetu szerokopasmowego ma jedynie 58 proc. przedsiębiorców w Polsce (jeden z najgorszych wyników w Europie), podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 83 proc. Powoli rośnie rynek Internetu bezprzewodowego, choć nadal znajduje się poniżej średniej unijnej.

Jeśli chodzi o e-administrację, to chociaż dostępność i poziom tego typu usług dla biznesu są stosunkowo wysokie, to ich dostępność dla zwykłych obywateli pozostaje na niskim poziomie. Odsetek podstawowych usług publicznych dla obywateli w pełni dostępnych w sieci wynosi 27 proc., natomiast dla przedsiębiorców - 88 proc. Odsetek Polaków korzystających z e-administacji jest także niski – 18 proc. w porównaniu z 30 proc. w Unii Europejskiej. Odsetek przedsiębiorców korzystających z e-administracji wynosi natomiast 61 proc, (71 proc. w Unii) .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna -> INFORMATYZACJA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin