Forum www.aktywna demokracja.fora.pl Strona Główna www.aktywna demokracja.fora.pl
idea aktywnej demokracji zwiazanej z dobrem wspólnym
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obecny czas to Pią 14:21, 14 Gru 2018
Forum www.aktywna demokracja.fora.pl Strona Główna
Zobacz posty bez odpowiedzi
 Forum   Tematy   Posty   Ostatni Post 
AKTYWNA DEMOKRACJA I DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ W WOJ.LUBELSKIM  
DYSKUSJE NA TEMAT PROGRAMU DEMOKRACJI BEZPOŚRENIEJ  
Brak nowych postów REFERENDA
Wiążąca moc obywatelskiego wniosku o referendum podpisanego przez 500 tys. obywateli. Sejm zobligowany do przeprowadzenia referendum w ciągu 60 dni. Wniosek nie podlega głosowaniu. Zniesienie wymogu frekwencji dla ważności referendum, a także katalogu spraw publicznych, których nie może dotyczyć obywatelskie referendum. Obligatoryjnie referendum rozpisywane w przypadku działań ze strony Sejmu na rzecz zmiany lub całkowitej rewizji Konstytucji, członkostwa Polski w organizacjach międzynarodowych, interwencji zbrojnej poza granicami kraju oraz zwiększenia długu publicznego.
    
1 1 Wto 16:25, 16 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów RECALL
Możliwość odwołania przez wyborców posła lub senatora, ministra oraz Rady Ministrów w trakcie kadencji, w drodze referendum w okręgu wyborczym (poseł, senator) lub referendum ogólnokrajowego (minister, Rada Ministrów).
    
1 2 Wto 16:51, 30 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów WETO LUDOWE
Możliwość uchylenia już obowiązujących przepisów prawnych w drodze referendum. Wniosek o weto ludowe poparty przez 500 tys. obywateli wiążący dla Sejmu. Sejm rozpisuje ogólnokrajowe referendum. Wniosku nie można złożyć później niż 6 miesięcy od uchwalenia przepisów, których ma dotyczyć. Jeśli większość obywateli w referendum opowie się za uchyleniem ustawy przestaje ona obowiązywać.
    
1 2 Wto 16:26, 30 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów OBYWATELSKA INICJATYWA USTAWODAWCZA
Wydłużenie terminu zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy do 6 miesięcy. Prawo do zaprezentowania swoich projektów na kanale telewizji publicznej TVP Debata. Możliwość zbierania podpisów pod inicjatywami drogą elektroniczną. Prawo dla obywateli do zmiany Konstytucji RP lub jej całkowitej rewizji w drodze własnego projektu.
    
1 1 Wto 14:54, 16 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów ELEKTRONICZNE GŁOSOWANIE
Możliwość głosowania w wyborach powszechnych za pośrednictwem Internetu, a także zbierania podpisów obywateli drogą elektroniczną.
    
1 1 Pią 7:59, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów ORDYNACJA WYBORCZA
W bliższej perspektywie, wprowadzenie okrągłych list wyborczych oraz okrągłych kart do głosowania w celu wyeliminowania preferowania kandydatów na pierwszym miejscu listy. W dalszej perspektywie, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu opartych o głosowanie preferencyjne. Zniesienie finansowania partii z budżetu państwa i zmiana systemu finansowania na możliwość odpisania 1% od podatku dochodowego na wybraną partię polityczną przez każdego obywatela. Przyznanie partiom prawa do organizowania zbiórek publicznych przy zachowaniu progów maksymalnych wpłat od osób fizycznych i prawnych. Obniżenie wieku wyborczego – czynne prawo wyborcze od 16 roku życia, bierne prawo wyborcze do Sejmu i Senatu od 18 roku życia.
    
3 5 Śro 14:58, 22 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów OBYWATELSKA KONTROLA SĄDOWNICTWA
Poszerzenie udziału ławników w działalności sądów. Wprowadzenie bezpośredniego wyboru przełożonych prokuratorów prokuratur apelacyjnych w wyborach samorządowych, a także bezpośredniego wyboru Prokuratora Generalnego w wyborach parlamentarnych.
    
1 2 Czw 0:59, 09 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów STOP INWIGILACJI OBYWATELI
Ujęcie zasad inwigilacji w jednym, generalnym akcie prawnym. Odpolitycznienie służb poprzez zautonomizowanie ich w stosunku do ministerstw. Wprowadzenie zapisu dotyczącego poszanowania praw człowieka oraz godności obywatela jako ustawowej granicy, której funkcjonariusze służb nie będą mogli przekroczyć prowadząc śledztwo.
    
1 1 Pią 8:16, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów ZASADA ZRÓWNOWAŻONEGO BUDŻETU
Wprowadzenie zasady zrównoważonego budżetu (wydatki poniesione rocznie przez budżet nie będą mogły przekraczać wpływów), a także obligatoryjnego referendum w przypadku każdorazowej, zagranicznej pożyczki, która zwiększyłaby dług publiczny Polski.
    
1 1 Pią 8:38, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów OBRONNOŚĆ PAŃSTWA
Poddanie pod ogólnokrajowe referendum propozycji przyjęcia przez Polskę zasady neutralności militarnej. Wprowadzenie obligatoryjności referendum na ewentualność rozpoczęcia zbrojnej interwencji poza granicami kraju, o ile nie odbywa się ona w ramach organizacji sojuszniczej.
    
1 1 Pią 18:22, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów ZNIESIENIE IMMUNITETÓW
Zniesienie immunitetu formalnego posłów oraz senatorów. Ograniczenie immunitetu sędziów oraz prokuratorów jedynie do czynności związanych z wykonywaniem zawodu.
    
2 4 Śro 15:17, 17 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów ZNIESIENIE PRZYWILEJÓW POSELSKICH
Zniesienie wydatków oraz grantów finansowych dla posłów oraz senatorów. Zniesienie dodatków za pracę w komisjach. Wprowadzenie restrykcji finansowych za nieobecność podczas głosowań i posiedzeń komisji. Pozostawienie jedynie diet oraz pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie biur.
    
2 5 Wto 15:48, 21 Maj 2013
Gość
Brak nowych postów OGRANICZENIE WYDATKÓW KANCELARII PREZYDENTA RP
Zredukowanie zbędnych wydatków kancelarii Prezydenta RP poprzez ograniczenie do minimum administracji wokół Prezydenta.
    
1 1 Pią 8:19, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów ZNIESIENIE TRYBUNAŁU STANU
Włączenie polityków do systemu sądownictwa powszechnego poprzez zniesienie Trybunału Stanu i przekazanie jego kompetencji Sądowi Okręgowemu w Warszawie.
    
1 1 Pią 8:08, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów ODPOWIEDZIALNOŚĆ URZĘDNIKÓW
Zniesienie progu wysokości odpowiedzialności urzędników z wprowadzeniem możliwości ubezpieczenia się od błędnych decyzji w czasie pracy. Zobowiązanie urzędników wyższego szczebla do ponoszenia odpowiedzialności razem z urzędnikiem wskazanym przez prokuratora jako sprawcą błędu. Ponoszenie odpowiedzialności ze względu na podpis na decyzji a nie metrykę sprawy.
    
2 3 Wto 16:47, 30 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów WOLNE MASS MEDIA
Likwidacja KRRiTV i zniesienie systemu koncesyjnego mediów. Wprowadzenie systemu rejestracji sądowej. Zniesienie abonamentu RTV. Wydzielenie z istniejących kanałów TVP specjalnego kanału o nazwie TVP Debata działającego na rzecz demokracji, którego zarząd wybierany będzie przez środowiska akademickie.
    
1 1 Pią 18:24, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów WOLNOŚĆ INFORMACJI
Wprowadzenie instytucji wysłuchania publicznego w odniesieniu do przedstawianych przez władzę propozycji prawnych. Informatyzacja administracji publicznej. Ograniczenie do minimum zakresu tajemnicy państwowej. Wprowadzenie zasady wygasania majątkowych praw autorskich po 10 latach do utworów legalnie opublikowanych w formie elektronicznej w Internecie.
    
4 4 Wto 9:35, 14 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów UCHYLENIE PRZEPISU O OBRAZIE GŁOWY PAŃSTWA
Uchylenie paragrafu 2 art. 135 kodeksu karnego zmuszającego prokuraturę do działania z urzędu w przypadku obrazy głowy państwa.
    
3 3 Wto 17:30, 30 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów INFORMATYZACJA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
Rozszerzenie obowiązków urzędów w zakresie wdrażania oraz stosowania systemów informatycznych. Wdrażanie systemów informatycznych administracji publicznej na poziomie gmin wiejskich. Wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych.
    
1 2 Pią 18:32, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów POWSZECHNY DOSTĘP DO INTERNETU
Zbudowanie sieci darmowego Internetu w oparciu o istniejącą już infrastrukturę sieci szkieletowych TK Telekom sp. z.o.o, a także innych sieci będących własnością państwa
    
1 1 Pią 8:22, 10 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów SILNY SAMORZĄD
Silny samorząd to podstawa silnej demokracji. Zalety istnienia samorządu terytorialnego to m.in. większa efektywność, skupienie się na sprawach o charakterze lokalnym i regionalnym, większy udział obywateli w sprawowaniu władzy i szerszy do niej dostęp. W Polsce samorząd nie spełnia jednak tych funkcji. Stał się polityczną "poczekalnią" dla członków partii rządzących. Samorządowcy chętniej słuchają odgórnych poleceń przywódców ich partii niż głosu lokalnych społeczności.
    
2 2 Czw 12:31, 30 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów REFERENDUM LOKALNE
Wprowadzenie Referendum kierunkowego w samorządach, a także referendum fiskalnego, w którym mieszkańcy podejmować będą decyzje o zmianach wysokości podatków, opłat i obciążeń. Wprowadzenie budżetu partycypacyjnego (5% budżetu ogólnego gminy, który przeznaczony będzie na konkretny, lokalny cel).
    
2 3 Czw 5:30, 23 Maj 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów ZGROMADZENIE LUDOWE
Wprowadzenie zgromadzenia ludowego do ustawy o samorządzie gminnym. Zgromadzenie ludowe odbywać się będzie na wniosek 1/3 radnych gminy, wójta lub 15% uprawnionych do głosowania w gminie.
    
1 1 Śro 15:32, 17 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów SENAT IZBĄ SAMORZĄDOWĄ
Zniesienie zakazu łączenia funkcji samorządowych z funkcją senatora przy ciągłym zakazie łączenia diet. Odpolitycznienie Senatu poprzez wprowadzenie zakazu podawania na karcie wyborczej nazwy komitetu wyborczego zgłaszającego kandydata
    
3 3 Śro 14:29, 17 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów LIKWIDACJA POWIATÓW
Zlikwidowanie powiatów, a także ograniczenie ilości radnych gmin oraz sejmików wojewódzkich. Przekształcenie dotychczasowych jednostek administracyjne powiatów w placówki podległe władzom województwa i przekazanie gminom zadań zlikwidowanych rad powiatowych wraz z wpływami budżetowymi.
    
1 1 Śro 15:42, 17 Kwi 2013
Andrzej Jędrzejewski
Brak nowych postów CENTRUM DIALOGU SPOŁECZNEGO
Wprowadzenie wyspecjalizowanych komórek, zwanych Centrami Dialogu Społecznego, przy każdym urzędzie gminy lub przy radzie dzielnicy. Do kompetencji centrów należy przetwarzanie zewnętrznej informacji, organizacja debat, negocjacji, mediacji, koncyliacji lub arbitrażu pomiędzy stronami lokalnych konfliktów społecznych. Wprowadzenie wirtualnych map konfliktów społecznych.
    
1 1 Sob 21:04, 11 Maj 2013
Jerzy Wojnar
Brak nowych postów NOWELIZACJA LUB ZMIANA KONSTYTUCJI
Obecna Konstytucja uniemożliwia realizację zapisu art.4 w ustępie 1 i 2. Społeczeństwo jako suweren nie ma możliwości decydowania o swoim państwie.
    
6 6 Nie 10:43, 19 Maj 2013
Marzena Kacalińska
TEMATY RÓŻNE  
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Kto jest na Forum
Kto jest na Forum Nasi użytkownicy napisali 108 wiadomości
Mamy 12 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrował się RAST

Statystyki
Na Forum jest 1 użytkownik :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 1 Gość   [ Administrator ]  [ Moderator ]
Najwięcej użytkowników 7 było obecnych Wto 16:01, 16 Kwi 2013
Zarejestrowani Użytkownicy: Brak
Te dane pokazują użytkowników aktywnych przez ostatnie 5 minut
Zaloguj
Użytkownik:    Hasło:      Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    

Nowe posty Nowe posty    Brak nowych postów Brak nowych postów    Forum Zablokowane Forum Zablokowane

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin