Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna www.Aktywna Demokracja.fora.pl
idea aktywnej demokracji zwiazanej z dobrem wspólnym
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

CELE DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna -> CELE DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Jędrzejewski
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sob 17:07, 13 Kwi 2013    Temat postu: CELE DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ

ROZDZIAŁ 1: DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA


Rok 2012 to rok upadku demokracji w Polsce i w Europie. Podpisanie umowy ACTA czy uchwalenie ustawy emerytalnej, pomimo aktywnego, społecznego sprzeciwu, było dowodem na nieograniczoną władzę, jaką sprawuje rząd oraz parlament w Polsce.



REFERENDUM


Wiążąca moc obywatelskiego wniosku o referendum podpisanego przez 500 tys. obywateli. Sejm zobligowany do przeprowadzenia referendum w ciągu 60 dni. Wniosek nie podlega głosowaniu. Zniesienie wymogu frekwencji dla ważności referendum, a także katalogu spraw publicznych, których nie może dotyczyć obywatelskie referendum. Obligatoryjnie referendum rozpisywane w przypadku działań ze strony Sejmu na rzecz zmiany lub całkowitej rewizji Konstytucji, członkostwa Polski w organizacjach międzynarodowych, interwencji zbrojnej poza granicami kraju oraz zwiększenia długu publicznego.


ODWOŁANIE (RECALL)


Możliwość odwołania przez wyborców posła lub senatora, ministra oraz Rady Ministrów w trakcie kadencji, w drodze referendum w okręgu wyborczym (poseł, senator) lub referendum ogólnokrajowego (minister, Rada Ministrów).



WETO LUDOWE


Możliwość uchylenia już obowiązujących przepisów prawnych w drodze referendum. Wniosek o weto ludowe poparty przez 500 tys. obywateli wiążący dla Sejmu. Sejm rozpisuje ogólnokrajowe referendum. Wniosku nie można złożyć później niż 6 miesięcy od uchwalenia przepisów, których ma dotyczyć. Jeśli większość obywateli w referendum opowie się za uchyleniem ustawy przestaje ona obowiązywać.


OBYWATELSKA INICJATYWA USTAWODAWCZA


Wydłużenie terminu zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy do 6 miesięcy. Prawo do zaprezentowania swoich projektów na kanale telewizji publicznej TVP Debata. Możliwość zbierania podpisów pod inicjatywami drogą elektroniczną. Prawo dla obywateli do zmiany Konstytucji RP lub jej całkowitej rewizji w drodze własnego projektu.



ELEKTRONICZNE GŁOSOWANIE


Możliwość głosowania w wyborach powszechnych za pośrednictwem Internetu, a także zbierania podpisów obywateli drogą elektroniczną.


ROZDZIAŁ 2: DEMOKRATYCZNE PAŃSTWO


Dzisiejsza Polska przypomina bardziej chorą dyktaturę, aniżeli zdrową demokrację: posłowie dbają mocniej o swoje interesy niż o sprawy wyborców w okręgach, z których zostali wybrani. Sądy wydają absurdalne wyroki, prokuratura działa w sposób powolny i karygodny. To wszystko owocuje tym, że na wyroki czekać trzeba latami. W 2011 roku służby ponad 1 mln 850 tysięcy razy sięgały po informacje z połączeń telefonicznych Polaków.



ORDYNACJA WYBORCZA


W bliższej perspektywie, wprowadzenie okrągłych list wyborczych oraz okrągłych kart do głosowania w celu wyeliminowania preferowania kandydatów na pierwszym miejscu listy. W dalszej perspektywie, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu opartych o głosowanie preferencyjne. Zniesienie finansowania partii z budżetu państwa i zmiana systemu finansowania na możliwość odpisania 1% od podatku dochodowego na wybraną partię polityczną przez każdego obywatela. Przyznanie partiom prawa do organizowania zbiórek publicznych przy zachowaniu progów maksymalnych wpłat od osób fizycznych i prawnych. Obniżenie wieku wyborczego – czynne prawo wyborcze od 16 roku życia, bierne prawo wyborcze do Sejmu i Senatu od 18 roku życia.



OBYWATELSKA KONTROLA SĄDOWNICTWA


Poszerzenie udziału ławników w działalności sądów. Wprowadzenie bezpośredniego wyboru przełożonych prokuratorów prokuratur apelacyjnych w wyborach samorządowych, a także bezpośredniego wyboru Prokuratora Generalnego w wyborach parlamentarnych.



STOP INWIGILACJI OBYWATELI


Ujęcie zasad inwigilacji w jednym, generalnym akcie prawnym. Odpolitycznienie służb poprzez zautonomizowanie ich w stosunku do ministerstw. Wprowadzenie zapisu dotyczącego poszanowania praw człowieka oraz godności obywatela jako ustawowej granicy, której funkcjonariusze służb nie będą mogli przekroczyć prowadząc śledztwo.



ZASADA ZRÓWNOWAŻONEGO BUDŻETU


Wprowadzenie zasady zrównoważonego budżetu (wydatki poniesione rocznie przez budżet nie będą mogły przekraczać wpływów), a także obligatoryjnego referendum w przypadku każdorazowej, zagranicznej pożyczki, która zwiększyłaby dług publiczny Polski.



OBRONNOŚĆ PAŃSTWA


Poddanie pod ogólnokrajowe referendum propozycji przyjęcia przez Polskę zasady neutralności militarnej. Wprowadzenie obligatoryjności referendum na ewentualność rozpoczęcia zbrojnej interwencji poza granicami kraju, o ile nie odbywa się ona w ramach organizacji sojuszniczej.



ROZDZIAŁ 3: WŁADZA NIEUPRZYWILEJOWANA


W demokracji bezpośredniej uprawianie polityki to służba wszystkim obywatelom. To zaszczyt, którego pragnie każdy obywatel. Polityk pełni swój urząd społecznie, otrzymując jedynie zwrot kosztów. Premier to kierownik państwa, którym zarządza niczym sprawnym przedsiębiorstwem. Ministrowie to pracownicy tego przedsiębiorstwa, którzy nie opuszczają żadnego dnia pracy.


ZNIESIENIE IMMUNITETÓW


Zniesienie immunitetu formalnego posłów oraz senatorów. Ograniczenie immunitetu sędziów oraz prokuratorów jedynie do czynności związanych z wykonywaniem zawodu.



ZNIESIENIE PRZYWILEJÓW POSELSKICH


Zniesienie wydatków oraz grantów finansowych dla posłów oraz senatorów. Zniesienie dodatków za pracę w komisjach. Wprowadzenie restrykcji finansowych za nieobecność podczas głosowań i posiedzeń komisji. Pozostawienie jedynie diet oraz pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie biur.


OGRANICZENIE WYDATKÓW KANCELARII PREZYDENTA RP


Zredukowanie zbędnych wydatków kancelarii Prezydenta RP poprzez ograniczenie do minimum administracji wokół Prezydenta.



ZNIESIENIE TRYBUNAŁU STANU


Włączenie polityków do systemu sądownictwa powszechnego poprzez zniesienie Trybunału Stanu i przekazanie jego kompetencji Sądowi Okręgowemu w Warszawie.



ODPOWIEDZIALNOŚĆ URZĘDNIKÓW


Zniesienie progu wysokości odpowiedzialności urzędników z wprowadzeniem możliwości ubezpieczenia się od błędnych decyzji w czasie pracy. Zobowiązanie urzędników wyższego szczebla do ponoszenia odpowiedzialności razem z urzędnikiem wskazanym przez prokuratora jako sprawcą błędu. Ponoszenie odpowiedzialności ze względu na podpis na decyzji a nie metrykę sprawy.



ROZDZIAŁ 4: WOLNOŚĆ SŁOWA


Prawo do publicznego wyrażania poglądów, a także poszanowania ich przez innych, jest jednym z podstawowych praw człowieka zagwarantowanym w Konstytucji RP oraz w polskim kodeksie karnym. Wolność słowa to możliwość krytyki demokratycznie wybranej władzy. Możliwość prowadzenia rzeczowej debaty publicznej, na równych prawach przez obydwie strony. Równy dostęp do środków masowego przekazu dla wszystkich opcji politycznych.


WOLNE MASS MEDIA


Likwidacja KRRiTV i zniesienie systemu koncesyjnego mediów. Wprowadzenie systemu rejestracji sądowej. Zniesienie abonamentu RTV. Wydzielenie z istniejących kanałów TVP specjalnego kanału o nazwie TVP Debata działającego na rzecz demokracji, którego zarząd wybierany będzie przez środowiska akademickie.



WOLNOŚĆ INFORMACJI


Wprowadzenie instytucji wysłuchania publicznego w odniesieniu do przedstawianych przez władzę propozycji prawnych. Informatyzacja administracji publicznej. Ograniczenie do minimum zakresu tajemnicy państwowej. Wprowadzenie zasady wygasania majątkowych praw autorskich po 10 latach do utworów legalnie opublikowanych w formie elektronicznej w Internecie.



UCHYLENIE PRZEPISU O OBRAZIE GŁOWY PAŃSTWA


Uchylenie paragrafu 2 art. 135 kodeksu karnego zmuszającego prokuraturę do działania z urzędu w przypadku obrazy głowy państwa.



INFORMATYZACJA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ


Rozszerzenie obowiązków urzędów w zakresie wdrażania oraz stosowania systemów informatycznych. Wdrażanie systemów informatycznych administracji publicznej na poziomie gmin wiejskich. Wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych.


POWSZECHNY DOSTĘP DO INTERNETU


Zbudowanie sieci darmowego Internetu w oparciu o istniejącą już infrastrukturę sieci szkieletowych TK Telekom sp. z.o.o, a także innych sieci będących własnością państwa



ROZDZIAŁ 5: SILNY SAMORZĄD


Silny samorząd to podstawa silnej demokracji. Zalety istnienia samorządu terytorialnego to m.in. większa efektywność, skupienie się na sprawach o charakterze lokalnym i regionalnym, większy udział obywateli w sprawowaniu władzy i szerszy do niej dostęp. W Polsce samorząd nie spełnia jednak tych funkcji. Stał się polityczną "poczekalnią" dla członków partii rządzących. Samorządowcy chętniej słuchają odgórnych poleceń przywódców ich partii niż głosu lokalnych społeczności.



REFERENDUM LOKALNE


Wprowadzenie Referendum kierunkowego w samorządach, a także referendum fiskalnego, w którym mieszkańcy podejmować będą decyzje o zmianach wysokości podatków, opłat i obciążeń. Wprowadzenie budżetu partycypacyjnego (5% budżetu ogólnego gminy, który przeznaczony będzie na konkretny, lokalny cel).



ZGROMADZENIE LUDOWE


Wprowadzenie zgromadzenia ludowego do ustawy o samorządzie gminnym. Zgromadzenie ludowe odbywać się będzie na wniosek 1/3 radnych gminy, wójta lub 15% uprawnionych do głosowania w gminie.



SENAT IZBĄ SAMORZĄDOWĄ


Zniesienie zakazu łączenia funkcji samorządowych z funkcją senatora przy ciągłym zakazie łączenia diet. Odpolitycznienie Senatu poprzez wprowadzenie zakazu podawania na karcie wyborczej nazwy komitetu wyborczego zgłaszającego kandydata



LIKWIDACJA POWIATÓW


Zlikwidowanie powiatów, a także ograniczenie ilości radnych gmin oraz sejmików wojewódzkich. Przekształcenie dotychczasowych jednostek administracyjne powiatów w placówki podległe władzom województwa i przekazanie gminom zadań zlikwidowanych rad powiatowych wraz z wpływami budżetowymi.



CENTRUM DIALOGU SPOŁECZNEGO


Wprowadzenie wyspecjalizowanych komórek, zwanych Centrami Dialogu Społecznego, przy każdym urzędzie gminy lub przy radzie dzielnicy. Do kompetencji centrów należy przetwarzanie zewnętrznej informacji, organizacja debat, negocjacji, mediacji, koncyliacji lub arbitrażu pomiędzy stronami lokalnych konfliktów społecznych. Wprowadzenie wirtualnych map konfliktów społecznych.
[/u]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.Aktywna Demokracja.fora.pl Strona Główna -> CELE DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin